top of page

ריבי בן שושן

 

גרה ומלמדת יוגה בחולון. בעלת M.A. בפסיכולוגיה חברתית מאונ' בר אילן. תואר אליו למדתי במחשבה שכל חיי אעסוק בעולם השיווק. הייתי חוקרת שווקים והייתי מרוצה.

 

המפגש שלי עם היוגה

אל היוגה הגעתי ב 1997, כמו כל הדברים הטובים, במקרה, בלי לדעת שום דבר על הנושא המופלא הזה.

הגעתי לשיעור, בהתחלה בכלל לא התלהבתי, חשבתי שזה מטופש וסתמי.

עד היום אני לא יודעת למה המשכתי ללכת לשיעורים, כי היו לי רק דברים שליליים לומר על כל העניין. אבל בשלב מסוים, התחלתי לשים לב לדבר מוזר, לכל שיעור הייתי נכנסת כעוסה, כעס היה המצב הטבעי שלי באותו זמן. היו לי חשבונות עם כל העולם, ולפני כל שיעור הייתי אומרת לעצמי שמיד בסיום השיעור אתקשר לסגור חשבון.
 

אבל בכל פעם מחדש, בסוף השיעור הייתי יוצאת רגועה בצורה שלא הבנתי, לא הצלחתי לכעוס והרבה פעמים שכחתי על מי כעסתי ומה בדיוק הכעיס אותי. וניסיתי להיזכר, ממש התאמצתי אבל לא הצלחתי. לא הבנתי איך זה יכול להיות.  

לאחר זמן מה, התחלתי להרגיש את התנוחות, שמתי לב שהתנוחה מייצבת לי את כל הגוף כולל המוח ומערכת העצבים. התודעה מתרחבת מעבר לגבולות המוכרים, אל משהו הרבה יותר רחב.
זה הדהים אותי. ההרגשה הייתה נפלאה. כמו לצאת לשדה פרחים יפיפה עם רוח נעימה באמצע עיר סואנת.

23 שנים בעולם היוגה

מאז עברו 23 שנים יפות של כניסה יותר ויותר עמוקה לתוך עולם מסקרן שהוא העולם הפנימי. מצאתי שם שקט ואופטימיות אינסופית.

המורה הראשונה שלי הייתה אן קתרין, בתל אביב, לאחר מכך המשכתי לקורס מורים שערך בישראל מר פאאק ביריה, מבכירי המורים לאיינגר יוגה בעולם, ביחד עם שני מורים בכירים נוספים: קורין ביריה – אשתו של פאאק. ופאצ'י ליזרדי מספרד. שלושתם מורים בכירים בדרגות הגבוהות ביותר. בהמשך הדרך השתלמתי אצל טובי המורים בארץ ובעולם, בעיקר בירג'ו מהטה מהודו.
 

הנגיעה שלי להודו ולמרכז שיטת איינגאר:

בעבר, לפני אריאל, בני היחיד, נסעתי כל שנתיים לפונה, למרכז של איינגאר עצמו כדי ללמוד ולספוג את האווירה ממייסד השיטה ב.ק.ס איינגאר (B.K.S.Iyengar)

איינגאר, גורוג'י, כפי שקראו לו כולם, היה נמצא במרכז, מתרגל יחד עם כולם בשעות התרגול הפתוח. כל יום בשעות 9-12 . התרגול שלו, הרצינות, השקט והעומק נתנו השראה למאות אנשים מכל העולם שהגיעו מידי חודש.

בדר"כ הוא היה עושה 3-5 תנוחות בלבד במשך שלוש השעות האלה. שוהה בכל תנוחה 20-30 דקות.

גורוג'י עזב את גופו באוגוסט 2014. בגיל 96. מרוצה ומחייך.

 

בפונה, למדתי גם אצל גיטה איינגאר, ביתו. גיטה, גיטהג'י, היא ד"ר לרפואה איורוודית, מאסטרית ומורה בחסד.

גיטה, ביד מיומנת והבנה מעמיקה הצליחה להוביל את המתרגלים לעומקים חדשים. בשיעור אחד שלה הגוף מרגיש כמו אחרי מסאז' רקמות עמוק והראש כמו אחרי טיפול פסיכולוגי של 10 שנים לפחות.

גיטה עזבה את גופה בדצמבר 2018 מיד לאחר שהובילה סדנה בת 1500 איש לזכרו של אביה. גורוג'י.

למרכז עדיין מגיעים מאות אנשים מכל העולם בכל חודש על מנת ללמוד מקבוצת מורים מעולים שצמחו במרכז ובראשם אבהיג'אטה שרידר, נכדתו של איינגאר ונשמה דגולה בפני עצמה.

 

 

מה היא היוגה בשבילי

היוגה היא מתנה גדולה ביותר שקיבלתי, היא בונה אותי כל יום מחדש בכיוון יותר חיובי ממה שיכולתי להעלות בדעתי שאפשר.
מזה 9 שנים שאני מלמדת בסטודיו בחולון תלמידים ותלמידות תושבי חולון והסביבה. אפשר לקרוא קצת על החוויות שלהם בפרק של תלמידים מספרים.

bottom of page